Určite ste už počuli o nástroji zmien, o NLP. Je to skratka, ktorá by sa dala preložiť aj ako neobmedzený ľudský potenciál. Neuro-lingvistické programovanie mysle. Ako názov hovorí, má čo dočinenia s psychológiou. V praxi sociálnej dynamiky má NLP významné miesto. Jeden zo zvodcov Ross Jeffries na tom postavil svoj metódu a školu zvádzania.

Bootcamp Leto Snov

NLP je nástroj modelovania. Skúma vnútorné procesy človeka, jeho subjektívne prežívanie, myšlienky, správanie a dekóduje ich pomocou vzorcov tak, aby sa dané výsledky mohol naučiť ktokoľvek iný. Definícií a pohľadov na NLP sa ponúka niekoľko:

– Mladá disciplína modelujúca subjektívne prežívanie človeka. Predstavte si aké by to bolo, keby ste vedeli používať tie isté myšlienkové stratégie géniov akými boli Albert Einstein, Walt Disney, Sigmund Freud, Aristoteles, Wolfgang Amadeus Mozart…
– Spôsob ako sa pozerať na ľudskú myseľ a správanie. NLP je efektívny model správania sa, myslenia
– Metodológia pre študovanie a duplikovanie talentu. Špičkové výkony expertov sa rozložia na elementárne reprodukovateľné časti. Subjektívne prežívanie a psychické riadenie sú mimoriadne dôležité faktory
– Rozmýšľanie o rozmýšľaní. V NLP pracujeme aj s takzvanými meta-stavmi
– Nástroj pre zmenu správania sa a presvedčení. Španielske príslovie hovorí, že zvyky sú najskôr pavučinou, neskôr lanom. Vpečatené zvyky, správanie, presvedčenia nemusia vždy slúžiť efektívne a niekedy nám môžu byť aj na obtiaž — je možné ich „preprogramovať“
– Nástroj ako sa zosúladiť s inými, ako ľudí viac pochopiť a ako sa stať vplyvnejšími. V škole ani doma nás to zvyčajne neučili
– NLP je tiež objavovaním ako sú ľudia motivovaní, aké sú ich motivačné prvky
– Množina presvedčení, axiomatických predpokladov z ktorých plynú prvé praktické návody
– Postoj obrovskej zvedavosti, odhodlania a hravosti. NLP nie je tradičnou školou. Najskôr vec pochopíte, potom ju začnete robiť až kým ju neovládate automaticky a potom ju môžete začať používať. Dôležité je byť zvedavý, hravý a mať z učenia zábavu!
– Model pre indukovanie a využitie hypnózy. NLP model obsahuje techniky pre komunikáciu na úrovni podvedomia

Neurolingvistické programovanie (tzv. NLP) tvoria praktické metódy, pomocou ktorých sa naučíte zvyšovať svoju pracovnú výkonnosť a tvorivý – duševný potenciál. NLP vzniklo na základe štúdie, ktorá sa uskutočnila na univerzite v Santa Cruz v Kalifornii, ktorej cieľom bolo modelovanie vzorcov myslenia a správania sa úspešných odborníkov v rôznych oblastiach. Po dokončení tejto štúdie vznikol súhrn praktických znalostí a nenáročných postupov sebazdokonaľovania, ktoré umožnia každému, kto si ich osvojí, chápať a meniť svoj život tak, aby maximálne využil svoj vlastný potenciál a tvorivo ho rozšíril o schopnosti a možnosti úspešných ľudí.

NLP sa zameriava na štruktúru, nie na obsah. Odpozorovaná štruktúra sa popisuje pomocou vzorov. NLP umožňuje zmenu a rozvoj človeka pomocou logických úrovní a efektívnejších stratégií. Metaforicky to môžeme popísať ako keď upgradujete nový software a používate efektívnejší. NLP je prostriedok ako opísať — ako sa ľudia učia, myslia, menia, vyvíjajú. Pomocou opisov sa to dokážu naučiť iní. NLP ponúka presný, precízny a pragmatický pohľad. Je to skôr teória alebo prax? V NLP je najdôležitejšia prax. Nie je dôležité to čo viete, ale to čo viete robiť. Pochopiteľne, ku praktickým aplikáciám existujú teoretické modely. Techniky a axiomatické predpoklady NLP nie sú večné ani neomylné pravdy. Pointa spočíva v tom, že NLP je účinné a efektívne. Účinnosť znamená, že pomocou techník môžete želaný výsledok dosiahnuť. Efektívnosť znamená, že váš výsledok dosiahnete veľmi efektívne v porovnaní s inými metódami.

Pôvod NLP spočíva v nasledovných oblastiach: neurofyziológia, psychológia, informatika, matematika, filozofia, lingvistika, kybernetika, náuka o modeloch, teória systémov. Ako súvisia 3 písmená N, L, P? Predpona „neuro“ reprezentuje nervový systém. Prídavné meno „lingvistický“ reprezentuje jazyk — vyjadrovanie sa pomocou jazyka. Prejav pomocou jazyka chápeme ako vstup/výstup nervového systému. Podstatné meno „programovanie“ reprezentuje stratégie ako pomocou jazyka vieme ovplyvňovať človeka a naopak. Ako sa NLP študuje ? Vyslovene praxou. Hovorí sa, že skúsenosť je najlepší učiteľ. Čo prinieslo NLP nové ?

– Mocný nástroj
– Batesonova schéma – štruktúra v tom, čo človek prežíva
– Terapeut nemusí poznať obsah s ktorým pracuje
– Ovplyvňovanie na úrovni podvedomia
– Veľmi silný, presný a bohatý komunikačný model

Náš mozog je veľmi učenlivý orgán. Spolu s nervovou sústavou môže byť programovateľný. Potrebujete sa naučiť používať správne slová alebo vyberať spôsoby myslenia a konania vedúce k vášmu cieľu ? Je to celkom jednoduché. NLP techniky vám v tomto pomôžu a zároveň sú aj moderným spôsobom ako sa stať úspešným riadiacim alebo vedúcim pracovníkom. Čo hovorí NLP o ľuďoch: ľudia majú rovnakú schopnosť vnímať svet svojimi zmyslami, dokážu si osvojiť citlivý a efektívny spôsob komunikácie so sebou a svojim okolím, dokážu na základe praxou overených postupov dosiahnuť rovnaké výsledky, ako ľudia obdarený prirodzeným talentom a bohatými skúsenosťami.

Neurolingvistické programovanie je postavené na zistení, že úspech NIE JE o talente. Ak načneme do histórie vzniku NLP, tak na začiatku stáli dvaja Muži. Bol to Richard Bandler, matematik, počítačový odborník a terapeut ktorý sa venoval celostnej psychológii a John Grinder, jeden z najvýznamnejších svetových lingvistov. Títo dvaja páni sa neuspokojili s tvrdením, že ľudia musia mať talent na to, aby boli úspešní. Naopak sa domnievali, že musí existovať niečo, vďaka čomu sú úspešní ľudia úspešní a začali sa preto zaoberať troma významnými terapeutmi, ktorí mali vynikajúce výsledky pri práci s ľuďmi, pričom ostatní terapeuti za nimi mnohonásobne zaostávali. Boli to Fritz Perls, zakladateľ gestaltterapie, Virginia Satir, skutočne úspešná rodinná terapeutka, ktorá dokázala riešiť veľmi ťažké situácie a Milton Erickson, psychiater a legendárny expert na hypnoterapiu. V súvislosti s nimi troma musím spomenúť aj Gregoryho Batesona, experta na komunikáciu a kybernetický stav ktorý tiež významne prispel do NLP.

Vráťme sa k Johnovi a Richardovi, ktorý pri modelovaní týchto významných terapeutov prišli na to, že aj keď sú svojimi prístupmi veľmi odlišný, prekvapivo používajú rovnaké vzorce správania. John povedal Richardovi, ty mi ukáž čo robíš a ja ti poviem ako to robíš. A tak potom vzali vzorce správania z Miltona, Virginie a Fritza, zdokonalili ich a vytvorili úžasný model vhodný na skvalitnenie života, urýchlenie učenia a skvelu komunikáciu.

Nazvali ho: Neurolingvistické programovanie. Pokiaľ to málinko zjednoduším, tak časť neuro hovorí, že všetko čo príjmeme do svojho mozgu prechádza cez naše zmysly. Lingvistická časť pojednáva o tom, že na dorozumievanie vo všeobecnosti používame jazyk a programovanie hovorí o spôsoboch, ako si usporadúvame svoje myšlienky s cieľom dosiahnúť nejaký výsledok.

NLP obsahuje rady úžasných myšlienok, princípov a nástrojov:  Neurolingvistické programovanie je jeden zo spôsobov, akým ľudia premýšľajú a organizujú fantastickú a úžasnú zložitosť ľudského myslenia a komunikácie a práve preto je tak vhodné pre použitie v rôznych oblastiach. Anthony Robbins ho dokonca nazval jadrovou fyzikou v oblasti mysli. Základom NLP je 12 dôležitých pravidiel, ktoré sú v tejto psychológii definíciou úspechu. (aby som sa vyhol zovšeobecneniu, niesu to nemenné pravdy ktoré platia v každej životnej situácii, ničmenej, zahŕňajú obrovské množstvo ľudí). Ja osobne mám najradšej tieto dve a myslím, že by ste ich jednoznačne mali poznať:

1. Ak budete robievať to, čo ste robievali, budete dostávať to, čo ste dostávali, ak chcete dostávať niečo iné tak, urobte veci inak.
2. Čo je možné pre jedného, je možné aj pre druhého. Ide len o to, ako to dosiahnuť. Čiže ak už niekto niečo dosiahol, môžem jeho úspech zopakovať a ak to ešte nikto nedokázal, prečo by som ja nemohol byť tým prvým?

Z toho vyplýva aj nasledovné: ak už si raz zadáte cieľ, o ktorom ste presvedčený že ho naozaj chcete, ale nedarí sa Vám ho dosiahnuť, tak pamätajte, nikdy nemeňte cieľ, ale vždy iba stratégiu.

Kedy a ako NLP vzniklo:  v sedemdesiatych rokoch v Spojených štátoch sa dvaja americkí vedci Richard Bandler a John Grinder, pôsobiaci v informatike a lingvistike, sústredili na veľmi zaujímavú myšlienku. Rozhodli sa pozorovať úspešných ľudí a zistiť presne, čo ich robí úspešnými. V pozorovaní kládli dôraz na subjektívne prežívanie človeka, to znamená na to, čo sa odohráva vo vnútri človeka a akým spôsobom ľudia štruktúrujú svoje myšlienky. Zaujímalo ich, ako človek počas svojej činnosti uvažuje a čo si vtedy konkrétne predstavuje. Prišli na zaujímavý výsledok, ktorý spočíval v tom, že subjektívne prežívanie je v komunikácii mimoriadne dôležité a preto nemôžeme podceniť jeho význam. Ťažko by sme sa mohli naučiť, akým spôsobom prichádzal na nové nápady napríklad Albert Einstein, keby sme poznali len jeho vzorce a pritom nevedeli, akým spôsobom skutočne uvažoval. Jedna z jeho výnimočností nespočívala v tom, že bol dobrý v matematike, ale v tom, akú mal schopnosť predstavivosti. Nie každého žiaka v škole na hodine fyziky napadne, aby si predstavil, aké by to bolo, keby sedel na začiatku svetelného lúča, ktorý vyrazil od miesta svojho zdroja a pokračoval rýchlosťou svetla v jeho smere. Čo konkrétne by človek v takej rýchlosti videl, keď vie, že svetlo k nemu by prichádzalo rovnakou rýchlosťou? V tom spočíva výnimočnosť, ktorú je možné modelovať. Akonáhle zistíme, akým spôsobom človek vnútorne reprezentuje informácie a ako s nimi pracuje, môžeme sa vďaka tomuto procesu, ktorý nazývame modelovanie, tejto schopnosti naučiť.

Richard Bandler a John Grinder, priekopníci neurolingvistického programovania, modelovali mnohých úspešných ľudí. V oblastí psychoterapie a hypnózy to bol napríklad Milton H. Erickson, ktorý svojimi schopnosťami dokázal u mnohých ľudí navodiť tranz alebo hypnotický stav v priebehu niekoľkých sekúnd. Mnohí ľudia majú vo svojom systéme presvedčení tvrdenia, ktoré považujú za pravdivé bez toho, aby si ich akýmkoľvek spôsobom overili, napriek tomu, že sa overiť dajú. Sú to častokrát tvrdenia, kde zdôvodňujú schopnosti alebo niektoré javy tak, že im pripisujú špeciálny význam. Mnohokrát sú komunikačným technikám, ktoré skutočne možno považovať za komunikačnú mágiu, pripisované zvláštne významy a ľudia vidia v iných doslova nadľudské schopnosti. Ľudí láka a je im veľmi príjemná prijateľnosť predsudkov. Pokiaľ sú tieto predsudky overiteľné, môžeme ich eliminovať. Ericksonov proces komunikácie bol dekomponovaný na viaceré zložky a bol tak vytvorený presný hypnotický model, na základe ktorého sa každý človek môže stať hypnotickým a každý môže nadobudnúť schopnosti, ktoré Erickson mal.

V tom spočíva elegancia a obrovská výhoda neurolingvistického programovania — je možné naučiť sa správať, uvažovať, komunikovať ako iní ľudia, ktorí v tom boli výnimoční. Keď Richard Bandler a John Grinder ukázali Ericksonovi, čo presne používa, aké vzory u neho vypozorovali, Erickson sa priznal, že si toho vôbec nebol vedomý. Marvin Minsky raz povedal, že naša myseľ vie robiť najlepšie to, čoho si je najmenej vedomá. Erickson jednoducho robil vynikajúco to, čo vedel, napriek tomu, že vôbec nevedel, z čoho konkrétne jeho činnosť pozostáva. Až keď uvidel sformalizovaný jeho vlastný komunikačný model, ktorého zložky boli pred tým mimo jeho vedomej pozornosti, prišiel na to, čo robí jeho terapiu a komunikáciu vo všeobecnosti takou úspešnou. Tieto techniky sa stali základom pokročilých vzorov neurolingvistického programovania, a poukazujú okrem iného na to, ako sa s človekom zladiť a viesť, ako účinne ovplyvňovať, ako dosahovať efektívne svoje ciele, ako sa vyznať v nekonečnej spleti komunikácie a v ľudskej osobnosti.

Na Slovensko sa NLP dostalo koncom 90-tych rokov. TotalTraining.sk používa aj tento moderný trend ktorý je vo svete považovaný za najsilnejší komunikačný prostriedok a pomocou svojich produktov približuje túto metodiku komunikácie ľuďom, organizáciám a spoločnostiam ktoré majú záujem zdokonaliť sa a obohatiť o nové oblasti ktoré NLP ponúka. Neurolingvistické programovanie si získalo obľubu po celom svete vďaka jeho unikátnosti. Táto úžasná a jedinečná práca Johna Grindera a Richarda Bandlera bola v mnohých častiach doplnená a obohatená o nové veci aj vďaka najznámejším pokračovateľom ako napríklad Robert Dilts, Anthony Robbins, Joseph O´ Connor a nespočet mnoho ďalších, ktorý sa rozhodli pomáhať ľuďom okolo seba tak úžasnou psychológiou akou je NLP. Ako som už vyššie písal, získalo si veľkú obľubu a ľudia ho využívajú po celom svete pre skvalitnenie svojho správania a konania, pre pomoc druhým, pre zmenu myšlienkových pochodov a v podstate zmeny kvality života.

Similar Posts